Orbit sugarless
VÝHODY ŽUVANIA

ŽUVAČKY BEZ CUKRU

Čím je žuvanie žuvačky bez cukru prospešné? Žuvačka bez cukru osviežuje dych a poskytuje lahodnú mätovú príchuť alebo rôzne ovocné príchute. Pomáha tiež chrániť zuby pred kazmi a je jedným z prvkov starostlivosti o ústnu hygienu – spolu s čistením zubov, čistením medzizubných priestorov a kontrolných návštev zubného lekára. Zistite viac.

ČO SA DEJE PO JEDLE?

16x9 FLEX Number1.png

1. Po jedle a pití kyseliny produkované baktériami povlaku napádajú povrch zubov a môžu zbaviť sklovinu minerálov, čo zvyšuje riziko zubných kavít.
16x9 FLEX Number2.png

2. Zuby vystavené kyselinám takisto čelia vyššiemu riziku vzniku zubných kazov, čo prispieva k rozvoju mnohých systémových ochorení.
16x9 FLEX Number3.png

3. Sliny sú prirodzenou ochranou zubov. Pomáhajú vypláchnuť zvyšky potravín a neutralizujú kyseliny. Sú tiež zdrojom minerálov potrebných na opravu skloviny.

ČÍM SÚ SLINY PROSPEŠNÉ PRI STAROSTLIVOSTI O ZUBY?

ČO
SÚ SLINY?

Sliny, tvorené z 99 % vodou, neustále umývajú zuby a ústa. V priemere človek denne vylúči asi 0,5 litra slín. Môže to však byť aj viac, ak jeme niečo chutné alebo žujeme žuvačku. Sliny regulujú prostredie úst, ktoré ovplyvňuje zuby. Ak pH klesne pod kritickú hodnotu 5,5, zuby začnú strácať minerály.

PREČO
SÚ SLINY DÔLEŽITÉ PRE ZUBY?

Sliny sú najdôležitejšou prirodzenou ochranou ústnej dutiny proti zubnému kazu. Zníženie ich množstva môže viesť k rozvoju zubného kazu, ťažkostí pri žuvaní a prehĺtaní a zvýšenej náchylnosti na zranenie alebo infekciu. U pacientov trpiacich suchými ústami (alebo xerostómiou) je väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť na väčšinu týchto stavov.
Orbit green

Sliny sú prirodzenou ochranou pred kazmi, a čím viac ich je, tým fungujú lepšie. Najjednoduchší a veľmi účinný spôsob, ako zvýšiť ich množstvo v ústach, je žuvať žuvačku bez cukru, napr. Orbit. Podľa výskumov žuvanie spôsobuje zvýšenie tvorby slín až desaťnásobne. Takto stimulovaná produkcia slín obsahuje viac minerálov. Žuvanie žuvačky bez cukru 20 minút najmenej trikrát denne po jedle pomáha neutralizovať kyseliny spôsobujúce povlak.

LEPŠIE SPOZNAJTE FUNKCIE SLÍN

drop

HYDRATÁCIA

pomáha pri žuvaní, prehĺtaní a rozprávaní
dings

ČISTENIE

úst a zubov od zvyškov jedla
shield

OCHRANA

neutralizuje kyseliny produkované baktériami povlaku
burger

TRÁVENIE

spúšťa odbúravanie sacharidov
tooth arrows

REMINERALIZÁCIA

umožňuje opraviť počiatočné fázy zubného kazu
tooth shield

ZABEZPEČENIE

zabraňuje šíreniu baktérií, bojuje proti infekciám

AKO MÔŽE ŽUVANIE ŽUVAČKY BEZ CUKRU POMÔCŤ?

X10 icon 16x9.png

OCHRANA

Štúdie preukázali, že žuvanie žuvačky bez cukru zvyšuje vylučovanie slín až 10-krát, navyše ich obohacuje o vápnik a fosfáty, čo vám umožní účinnejšie chrániť zuby pred útokmi kyselín.
graph icon 16x9.png

NEUTRALIZÁCIA
KYSELÍN

Žuvačky je potrebné žuvať vždy, keď sa nám nepodarí vyčistiť si zuby po jedle. Nezabudnite na to tiež po vypití kávy, šťavy, a dokonca aj sýtenej vody, pretože tieto výrobky vyvolávajú kyselinovú reakciu. Poškodená alebo oslabená sklovina je začiatkom kazu.
tootharrows icon_16x9.png

ODPORÚČANÉ
ODBORNÍKMI

V súčasnosti Svetová zubárska federácia FDI a asi 20 národných zubných asociácií na celom svete potvrdzujú pozitívny vplyv žuvania žuvačky bez cukru na zdravie zubov.

AKO BOJOVAŤ SO SUCHOM V ÚSTACH?

Pocit sucha v ústach je nielen nepríjemný, ale môže byť aj bolestivý, a nezabudnite, že môže tiež viesť k vážnejším problémom. Patrí medzi ne zvýšené riziko zubného kazu, infekcií a celkovej bolesti v ústach spôsobenej zápalom a poškodením sliznice.  

AKÉ SÚ PRÍZNAKY

SUCHA V ÚSTACH?

orbit drip
  • Infekcia úst a slinnej žľazy
  • Zubné kazy
  • Ťažkosti s rozprávaním
  • Plesňové infekcie
  • Ťažká konzumácia suchého jedla
  • Bolestivé alebo nepríjemné prehĺtanie
  • Celkové nepohodlie v ústach
  • Nepríjemná chuť v ústach
voice balloon

PREČO
MÁM SUCHO V ÚSTACH?

Existujú rôzne príčiny sucha v ústach:
• Existuje vyše 400 bežne používaných liekov, ktoré môžu spôsobovať sucho v ústach. Patria medzi ne antihistaminiká a lieky na liečbu depresie, nevoľnosti alebo vysokého krvného tlaku.
• Rádioterapia hlavy a krku môže poškodiť slinné žľazy a znížiť slinenie. Sucho v ústach, ale pri normálnej produkcii slín, je častý stav spojený hlavne s úzkosťou, stresom alebo depresiou.
• Sucho ráno po prebudení môže byť spôsobené dýchaním ústami.
• Tiež: autoimunitné ochorenia (Sjögrenov syndróm, sarkoidóza), dekompenzovaný diabetes, menopauza, anorexia, nesprávna výživa alebo hladovanie.
voice balloon

ČO
MÔŽEM UROBIŤ, ABY SOM ZABRÁNIL/A SUCHU V ÚSTACH?

Čistite si zuby a ďasná pravidelne a dôkladne fluoridovou zubnou pastou, najmä po sladkom jedle a nápojoch.
• Pravidelne navštevujte svojho zubára a požiadajte ho o radu čo sa týka stravy, fluoridových doplnkov, pečatidiel fisúr, umelých slín a spôsobov, ako zmierniť sucho v ústach.
• Časté pitie vody môže tiež pomôcť.
• Stimulujte prirodzenú tvorbu slín pomocou žuvačky Orbit bez cukru. Ide o účinný a príjemný spôsob, ako zmierniť príznaky sucha v ústach. Po žuvačke stojí za to siahnuť najmä po jedle a pití, keď nemáme možnosť vyčistiť si zuby alebo sa to nehodí.
Graph_SK

ČO JE KRIVKA pH?

Krivka pH ukazuje, ako sa kyslosť ústnej dutiny mení pôsobením cukrov v priebehu času. Rôzne časti ľudského tela majú rôzne úrovne kyslosti, v závislosti od ich funkcií.

ÚROVEŇ pH SLÍN

Hladina pH slín sa blíži k neutrálnemu pH (7,0), pretože sa skladajú z 98 % z vody. Kyseliny nachádzajúce sa v strave, rovnako ako tie, ktoré sú produkované baktériami povlaku, po jedle a pití napádajú povrch zubov a môžu zbaviť sklovinu minerálov, čo zvyšuje riziko zubných kavít.

Alt Image

ŽUJTE ORBIT

Žuvanie žuvačky bez cukru po jedle pomáha neutralizovať škodlivé kyseliny v ústach a zaistiť zubom lepšiu starostlivosť!